SWIMMING AND DIVING RESULTS


GIRLS SWIMMING

Rocky River defeated Amherst 132-48 on Saturday.

Placing for the Comets were:

• Emma Kelley, Annabelle Saultz, Katlyn Kovach, and Jackie Cain, third place in the 200 yard medley relay with a time of 2:16.43.

• Brianna Sekerak, first place in one-meter diving with a score of 171.15.

• Emma Kelley, third place in the 100 yard butterfly with a time of 1:24.18.

• Shelby Prieto, third place in the 100 yard freestyle with a time of 1:00.38.

• Brianna Sekerak, third place in the 500 yard freestyle with a time of 6:19.46.

• Gabbie Vila, Brianna Sekerak, Sarah Belak, Shelby Prieto, third place in the 200 yard freestyle relay with a time of 1:50.62.

• Gabbie Vila, third place in the 100 yard breaststroke with a time of 1:21.84.

• Shelby Prieto, Brianna Sekerak, Sarah Belak, and Gabbie Vila, second place in the 400 yard freestyle relay with a time of 4:07.95.

BOYS SWIMMING

Rocky River narrowly defeated the Amherst boys swimmers 97-86.

Placing for the Comets were:

• Nathan Moore, Brad Golski, Sam Parker, and Max Mlincek, first place in the 200 yard medley relay with a time of 1:50.60.

• Michael Rakar, Jacob Kelley, Robby Beal, and Jake Kiska, second place in the 200 yard medley relay with a time of 1:51.44.

• Robby Beal, first place in the 200 yard freestyle with a time of 2:03.47.

• Jake Kiska, first place in the 200 yard IM with a time of 2:09.23.

• Jason Belak, first place in one-meter diving with a score of 153.45.

• Jake Kiska, first place in the 100 yard butterfly with a time of 58.21.

• Michael Rakar, third place in the 100 yard butterfly with a time of 1:03.23.

• Sam Parker, second place in the 100 yard freestyle with a time of 53.66.

• Nathan Moore, first place in the 500 yard freestyle with a time of 5:05.64.

• Jeremy Onacila, third place in the 500 yard freestyle with a time of 5:40.21.

• Nathan Moore, Michael Rakar, Max Mlincek, and Jake Kiska, second place in the 200 yard freestyle relay with a time of 1:33.48.

• Robby Beal, third place in the 100 yard backstroke with a time of 1:03.92.

• Max Mlincek, first place in the 100 yard breaststroke with a time of 1:03.37.

• Brad Golski, second place in the 100 yard breaststroke with a time of 1:11.28.

• Max Mlincek, Jeremy Onacila, Michael Rakar, and Nathan Moore, second place in the 400 yard freestyle relay with a time of 3:35.13.